Bolu’da karanfil üretip satılacak

Türkiye’de güney bölgelerinde yetiştirilerek yurt dışına ihraç edilen karanfiller artık Bolu’da da yetiştirilmeye başlandı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Bolu Belediyesi kesme çiçek serasında yetiştirilen sprey karanfiller için “Türkiye’de çiçek sektörü Antalya’dan yayıldığı için 70 günlük bir boşluğumuz var. 70 gün biz Türkiye’de karanfil yetiştiremiyoruz. Bolu, 70 günlük kesme çiçek açığını kapatacak potansiyele sahip” dedi.

Bolu Belediyesi, üreticileri daha fazla kazanç sağlayacakları yeni ürünlere teşvik etmek amacıyla gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek, serada kesme çiçek üreticiliğine başladı. Bolu Belediyesi ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi iş birliğinde gerçekleşen proje kapsamında Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesindeki fidanlık sahasında, 600 metrekarelik polikarbon serada kesme çiçek karanfil yetiştiriliyor.

Rengarenk açan sprey karanfiller serayı ziyaret edenlere adeta görsel şölen yaşatırken, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz ve Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu’da kesme çiçek serasını ziyaret ederek, Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın’dan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Prof. Dr. Turan Karadeniz, burada yaptığı açıklamada, 50 ülkede kesme çiçek üretimi yapıldığını belirterek, 8,3 milyar dolar olan çiçek ihracatında Türkiye’nin payının sadece 32 milyon dolar olduğunu kaydetti. Buna karşın Türkiye’nin avantajlı bir konumda olduğunu belirten Prof. Dr. Turan Karadeniz, “Çünkü Rusya’ya, doğu ülkelerine yakınız. Şuan Türkmenistan, Özbeksitan ve Azerbaycan kesme çiçek ihracatında ciddi anlamda alıcı ülkeler” ifadelerini kullandı.

“70 GÜN BİZ TÜRKİYE’DE KARANFİL YETİŞTİREMİYORUZ”

“Biz daha yakınız, neden bizden ihraç etmiyor?” diyen Karadeniz, şunları kaydetti: “Biz kesme çiçek üretimimizi 1940’lı yıllarda Yalova’da başlatmışız, oradan Antalya’ya göndermişiz ve Ege’de yayılmış. Antalya’da yaz ısıları 50 dereceyi buluyor, serada bu sıcaklık 60 dereceyi buluyor, çiçekler her sene sökülüyor. Mayısın 15’inde Antalya’da seralarda çiçekler söküldü yeniden dikildi. Kolombiya 13 bin kilometre uzaktan Rusya’nın çiçeğini temin ediyor. 15 günde deniz yoluyla Amsterdam limanına geliyor ve bu esnada çiçekler soluyor ama Ruslar ‘olsun, yeter ki çiçek gelsin’ diyorlar. Türkiye’de çiçek sektörü Antalya’dan yayıldığı için 70 günlük bir boşluğumuz var. 70 gün biz Türkiye’de karanfil yetiştiremiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir