“FINDIKTA HER GEÇEN GÜN ALEYHİMİZE İŞLİYOR””

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, Alaplı ilçesinde düzenlenen “Fındıkta Eğitimle Daha Çok Üretiyoruz”proje toplantısına katıldı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, dünya fındık üretiminin lider ülkesinin yüzde 70 üretim oranıyla Türkiye olduğunu, ancak fındık üretiminde her geçen günün aleyhimize gittiğini söyledi.

Prof. Dr. Turan Karadeniz, Alaplı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliği ile Alaplı ilçesinde düzenlenen “Fındıkta Eğitimle Daha Çok Üretiyoruz” isimli proje toplantısına katıldı. 

Alaplı Belediyesi Kültür Sitesinde düzenlenen proje toplantısının ardından Alaplı Ziraat Odası örnek fındık bahçesinde fındık üreticilerine uygulamalı eğitim veren Prof. Dr. Karadeniz, burada yaptığı açıklamada “Fındık üretiminde dünyada şu an lider ülke konumundayız. Dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini Türkiye olarak biz üretiyoruz. Ancak, her geçen gün aleyhimize gidiyor. Çünkü, üretici ülkeler her geçen gün fındık üretim alanlarını genişletiyorlar. ” dedi.

Prof. Dr. Karadeniz, açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün Azerbaycan, Gürcistan, Şili, Güney Afrika gibi ülkeler fındık dikim alanlarını genişletiyorlar. Keza, İtalya’da 69 bin hektar alan günden güne genişliyor. Yine Balkan ülkeleri, Amerika, Yeni Zelanda ülkeleri, hatta Çin bile fındık dikim alanlarını genişletiyor. Bizim fındık üretim alanlarımız şu an 710 bin hektar ve ormanlara dayanmış durumda. Batı tarım alanlarının dönüşmeye başlamasıyla birlikte son sınırlara gelmiş durumda. Bizde 710 bin hektar sabit kalırken, diğer ülkelerde üretim alanları her geçen yıl genişlerken bizim yüzde 70’lik üretim alanımız bizim her gün aleyhimize işliyor. Yakın bir gelecekte bu oranın yüzde 60’lara düşme ihtimali var. O zaman biz alanı büyütemeyeceğimize göre birim alandan daha fazla ürün almamız gerekiyor. Birim alandan daha fazla üretim almamız için başta bakım ve yeni teknikleri uygulamamız gerekiyor. Avrupa’da 30-40 yıl önce ocak dikim yönteminden vazgeçilmiş. Bizim de ocak dikim yönteminden vazgeçmemiz gerekiyor. Tek gövdeli, aşılı fındıklarla üretime devam etmeliyiz. Ama bu dönüşüm tabiiki çok hızlı olmayacak. Ama en azından bahçelerdeki kültürel uygulamaları eğer tekniğe uygun şekle dönüştürebilirsek, birim alandan daha fazla ürün alarak dünya üretiminin yüzde 70’ini elimizde muhafaza edebiliriz. Onun için iyi bir gübreleme, iyi bir budama, ve mutlaka sulama gibi teknik desteklerle bu üretimi elimizde tutmamız gerekiyor. Bugün, bizde dönümde ortalama 95 kilogram fındık verimi alırken, bu rakam Avrupa ülkelerinde 400-500 kilogram. Hatta, İspanya bir dönümden 600 kilogram fındık verimi alıyor. Fındıkta, verimi ve kaliteyi artırmak için gerekli teknikler uygulanırsa, bir dönüm fındık bahçesinden 1 ton fındık verimi almak mümkün olabilir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir