Siirt’te “Doğanın En Güzel Keşfi” ve “Mucizevi Şifa Ceviz” Paneli Düzenlendi

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Koray Özrenk’in yaptığı panelin konukları; Türkiye’de ve dünyada cevizin babası olarak bilinen emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Turan Karadeniz’di.

Panelde Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen; Cevizin besin değeri, insan sağlığı bakımından öneminden ve cevizi neden tüketmemiz gerektiğinden bahsetti.

Bunların dışında günde en az 30 gr ceviz yenmesinin sağlık bakımından çok faydalı olacağından bahseden Şen,  “Ceviz Ye Sağlıklı Yaşa” sloganı ile katılımcılara güzel bir mesaj vererek sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Turan karadeniz ise; Modern ceviz yetiştiriciliği hakkında pratik bilgiler vererek cevizin ekonomik boyutundan söz etti.

Panelin sonunda ise moderatör Doç Dr. Koray Özrenk; Cevizin bilinmeyenlerinin paylaşıldığını, bilinen birçok konunu ise güncellendiğini, ayrıca gerek ekonomik getirisi, gerekse de pazar değeri bakımından Siirt’tin tarım deseninde cevizin mutlaka olması gerektiğinin ortaya çıktığını belirtti.

Panel plaket töreni ve kokteyl ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.